Co oznacza drobne ognisko obrzęku szpiku kostnego w kości haczykowatej?

Podejrzenie (wysoce prawdopodobne) uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej. Nadgarstek prawy Większość sekwencji badania obarczona jest artefaktami ruchowymi (nieco mniejszymi niż w zakresie lewego nadgarstka). Niewielki wariant ujemny kości łokciowej. Kompleks chrząstki trójkątnej o prawidłowym sygnale - bez wyraźnych cech jego uszkodzenia. Kość łódeczkowata wykazuje podwyższony sygnał w obrazach T2 i PD z saturacją tkanki tłuszczowej, co odpowiada obrzękowi szpiku kostnego. Wokół kości łódeczkowatej widoczna jest również miernie zwiększona ilość płynu. Drobne ognisko o średnicy 4 mm o charakterze obrzęku szpiku kostnego widoczne jest w kości haczykowatej (przy powierzchni stawowej z kością główkowatą). Zwężona jest przestrzeń pomiędzy wewnętrznym końcem kości łódeczkowatej, a kością promieniową, co przemawia za chondromalacją chrząstki. Poza tym szerokość szpar stawowych mieści się w normie, bez wyraźnych cech chondromalacji chrząstki stawowej w zakresie pozostałych stawów. Poza zmianami wokół ości łódeczkowatej nie stwierdza się zwiększonej ilości płynu w obrębie stawu w badanym zakresie. Wszystkie ścięgna o zachowanej ciągłości, o prawidłowej szerokości, o gładkich konturach, bez uchwytnych uszkodzeń. Bez zmian patologicznych w przebiegu nerwu pośrodkowego. Nie stwierdza się również wyraźnych zmian w przebiegu nerwu łokciowego. Tkanki miękkie badanego zakresu w normie. Wnioski: Cechy uszkodzenia kości łódeczkowatej, z obrzękiem szpiku kostnego w jej obrębie oraz minimalnie zwiększoną ilością płynu w jej otoczeniu. Podejrzenie odcinkowej chondromalacji chrząstki stawowej pomiędzy kością łódeczkowatą a promieniową. Drobne ognisko obrzęku szpiku kostnego w kości haczykowatej. Niewielkiego stopnia ujemy wariant kości łokciowej, bez cech uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej (pełna ocena ograniczona). oco chodzi czy to cos powaznego?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna dalsza diagnostyka ortopedyczna , a jakie dokładnie i w jakich okolicznościach dolegliwości?