Co oznacza grupa II w badaniu cytologicznym?

Dzień dobry.Jestem 30 letnia kobieta i staram się regularnie raz w roku robić podstawowe badania ginekologiczne.Miesiac temu byłam na kolejnych badaniach i niedawno odebrałam wynik cytologii: był on nastepujacy II grupa w opisie zmiany flory bakteryjnej. Co to oznacza? Mam też nadżerkę. Czy wynik wymaga leczenia? Co roku wyniki były dobre wiec skad teraz taki wynik czy przez ten rok narobiło się tyle zlego? Nic z tego nie rozumiem.Wizyte u lekarza ginekologa mam wyznaczona dopiero za ponad miesiąc. Czy mogę tyle czasu czekac z tymi wynikami czy szukac innego lekarza wcześniej, Bardzo proszę o interpretacje mojego wyniku.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

grupa II wynika prawdopodobnie ze stanu zapalnego w pochwie, przemawia za tym wzmianka o zmianie flory bakteryjnej. Jest to pewne zachwianie równowagi między drobnoustrojami bytującymi normalnie w pochwie, prowadzące do rozwoju stanu zapalnego. Stanom zapalnym sprzyja również obecność nadżerki. Z tego też powodu proszę zgłosić się do ginekologa, który pewnie zaleci leczenie objawowe infekcji i wypowie się, co do metody leczenia nadżerki.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wynik należy oczywiście skonsultować z lekarzem, ale nie ma zbytniego powodu do obaw. U zdrowych kobiet najczęściej spotyka się w cytologii grupę pierwszą lub drugą. Oznacza to, ze badanie należy powtórzyć z około 2-3 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej i są ku temu wskazania. Poniżej przedstawię krótko charakterystykę wybranych grup w cytologii wraz z opisem występujących tam komórek i dalszego postępowania w przypadku wystąpienia danej grupy. Oczywiście każdy wynik badania wymaga konsultacji z lekarzem zlecającym badanie.

pierwsza grupa - w rozmazie są prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego. Badanie należy powtórzyć za około 2-3 lata.

druga grupa- jest najczęściej spotykana u kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne. Czasami występuje też u kobiet ze stanem zapalnym lub nadżerką oraz u zdrowych kobiet. Konieczne jest badanie ginekologiczne, a w razie potrzeby leczenie stanu zapalnego np. antybiotykami, co musi zlecić lekarz ginekolog. Brak komórek nowotworowych, ale występują komórki, które mogą świadczyć o stanie zapalnym. Badanie powtarza sie za około rok lub dwa, chyba , ze występuje nadżerka lub lekarz zaleci inaczej.

trzecia grupa - występują komórki dysplastyczne, czyli takie które mogą świadczyć o nowotworze. W tym przypadku wykonuje się badania dodatkowe np. kolposkopię.

grupa czwarta-w rozmazie można znaleźć komórki atypowe. Świadczą one o miejscowym występowaniu raka. Rak o występowaniu miejscowym jest wyleczalny.

grupa piąta -występują komórki atypowe, grupa ta świadczy o nowotworze inwazyjnym.

W Pani przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć czy nie występuje nadżerka czy zakażenie. Nie ma za to podstaw, aby obwiać się o wystąpienie nowotworu. Badanie należy powtórzyć za 2-3 lata lub wcześniej, jeśli tak zaleci lekarz.