Co oznacza guzek w lewej piersi?

Witam serdecznie! Mam 27 lat. Ostatnio wykryłam w swojej lewej piersi niewielki guzek. Jest umiejscowiony w okolicy brodawki, bolący. Piersi mam opuchnięte, ale poza tym nie zauważyłam żadnych zmian zewnętrznych w ich wyglądzie. Mam nieregularne okresy ze względu na podwyższony poziom prolaktyny i jestem przed miesiączką. W mojej rodzinie nie było przypadku zachorowań na raka piersi. Zastanawiam się czy przeprowadzać szczegółowe badania, czy też byłoby to paranoiczne z mojej strony? I od jakiego lekarza mogę uzyskać skierowanie na takie badanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Każdy guzek wymaga diagnostyki. Jest Pani młodą osobą, więc prawdopodobieństwo, że guzek jest złośliwy jest niewielkie, ale zawsze istnieje. W Pani wieku, przy istniejących zaburzeniach hormonalnych częste jest występowanie łagodnych guzków - tzw. gruczolakowłókniaków, które nie wymagają zazwyczaj interwencji.

Proponuję wizytę u ginekologa, najlepiej jeżeli ma możliwość wykonania w swoim gabinecie badania USG piersi. W niektórych miastach jest Poradnia Chorób Piersi, można się tam zgłosić bez skierowania. Lekarz wstępnie oceni guzek, a na podstawie badania USG będzie można określić jego charakter.

Pozdrawiam serdecznie