Co oznacza HSAN II oraz HSAN V zarówno u mnie, jak i u córki?

Co oznacza HSAN II oraz HSAN V zarówno u mnie jak i u córki?

Lek. Paweł Szadkowski

Jest to grupa uwarunkowanych genetycznie chorób układu nerwowego. Objawia się to zaburzeniem czucia (np. osłabione odruchy, zniesione czucie bólu i temperatury). Może też się dochodzić do zaburzenia układu autonomicznego, objawiającego się np. niedociśnieniem, potliwością. Typ II i V różnią się genem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby. Z wynikiem powinna się Pani udać do neurologa, który Panią zbada i zaplanuje dalsze postępowanie. Stosuje się leczenie zachowawcze.