Co oznacza hypochromia krwinek czerowonych u 6-miesięcznego niemowlaka?

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników badań u mojego 6-miesięcznego synka. Ostatnio syn był w szpitalu na zapalenie oskrzeli. Na wypisie ze szpitala przeczytałam, że ma hypochromię krwinek czerwonych i chciałabym się dowiedzieć, co to oznacza? Dodam jeszcze, że syn od urodzenia jest bardzo blady na twarzy. Oto wyniki: Morfologia krwi z pełnym różnicowaniem granulocytów krwinki białe (WBC) - 13,66 (10^3/ul) krwinki czerwone (RGB) - 4,72 (10^6/ul) hemoglobina (HGB) - 12 (g/dl), hematokryt (HCT) - 35,1(%) MCV - 74,4 (fl), MCH - 25,4 (pg), MCHC - 34,2 (g/dl) Płytki krwi (PLT) - 501(10^3/ul), RDW-CV - 13(%), PDW - 12,1 (fl), MPV - 10,7 (fl), P-LCR - 30,3 (%) Rozmaz mikroskopowy: Gr. pałeczkowate - 1 (%) Gr. podzielone - 37 (%) Gr. kwasochłonne - 3 (%) Limfocyty - 51 (%) Monocyty - 5 (%) Limfocyty Atypowe - 3 (%) Opis = HYPOCHROMIA KRWINEK CZERWONYCH. CRP - h - 2,47 (mg/l) IgE całkowite - 14,58 (IU/ml) Jonogram Sód - 131,358 (mmol/l) Potas - 4,30 (mmol/l) Chlorki- 100 (mmol/l). Z góry bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Hipochormia krwinek czerwonych jest to stan, w którym znajduje się mniejsza ilość hemoglobiny w krwince niż prawidłowo, inaczej mówiąc, wskazuje na niedokrwistość z niedoboru żelaza (stąd poniżej normy: MCV, MCH).

W takim przypadku można zbadać poziom żelaza oraz ferrytyny, TBIC w surowicy, choć prawidłowy sam wskaźnik hemoglobiny raczej wskazuje, że nie jest to dużego stopnia niedokriwtość. W razie niedoboru lub profilaktycznie, jeżeli są takie czynniki ryzyka niedokrwistości jak: wcześniactwo, ciąża mnoga, niedokrwistość matki w ciąży można podawać żelazo nawet do końca 1 r.ż., w postaci kropel bądź syropu, oczywiście po konsultacji z pediatrą.

Polecam artykuł: anemia.
Serdecznie pozdrawiam!