Co oznacza index 0,13 w badaniu na przeciwciała anty-HCV?

Czy fakt, że wystąpiła wartość 0,13 oznacza jakieś śladowe ilości antyciał? Mimo że wynik jest ujemny, to niepokoi mnie fakt, że w ogóle coś wykazało. Czy nie powinna być to zerowa wartość, żeby nie mieć żadnych wątpliwości?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ujemny wynik badania jakościowego w kierunku obecności przeciwciał nie musi być równy zeru. Laboratorium ma wystandaryzowane wartości referencyjne, na podstawie których odczytywany jest wyniik. Wynik ujemny oznacza, że nie wykryto przeciwciał. Niewykrycie przeciwciał w danym momencie, nie oznacza z całą pewnością braku zakażenia, gdyż przeciwciała nie są wytwarzane od chwili wniknięcia wirusa, lecz nieco później. Pewniejszym badaniem jest oznaczenie materiału genetycznego wirusa czyli HCV-RNA.