Co oznacza izolowany średnioobjętościowy refluks obecny w lewej żyle podkolanowej?

Witam jestem po ysg Dopplera zyl i wszlo mi cos takiego oto opis Izolowany srednioobjetosciowy refluks obecny w lewej zyle podkolanowej.Po stronie lewej ujscie i gorny odcinek pnia xhly odpiszczeliwej na udzie wydolne.Na goleni zyla poszerzona do 5 mm,niewydolna z refluksem III/IV-go stopnia .w pozostalych odcinkach ukladu zyl glebokich i powierzchownych obu konczyn dolnych objawow zakrzepicy i niewydolnosci aparatu zastawkowego nie stwierdza sie. Moje pytanie brzmi co ten opis oznacza dla mnie czy to cos powaznego czy moge normalnie funkconowac .Leszek lat 53

Nie odpowiem jednoznacznie na Pana pytania bez badania klinicznego bezpośredniego. Badanie USG Doppler żył jest badaniem pomocniczym, uzupełniającym badanie kliniczne. Wynik badania głównie niepokoi w zakresie dużego stopnia refluksu i zapewne obecności dużych żylaków podudzia - do rozważenia leczenie operacyjne. Ale na pewno może Pan bez problemu funkcjonować, a zwłaszcza w takim przypadku ważna jest aktywność ruchowa, która pozwala zapobiegać refluksowi żylnemu.