Co oznacza krew z odbytu u 19-latki?

Witam. Mam 19 lat, prowadzę raczej siedzący i niezbyt zdrowy tryb życia, mało się ruszam. Mam jednak apetyt, nie jestem osłabiona ani nie tracę wagi, tak więc nic w moim zdrowiu nie wzbudzało moich podejrzeń. Dopóki jakiś czas temu po wypróżnieniu nie zauważyłam na papierze trochę krwi, ale wytłumaczyłam sobie, że spowodowane to było zaparciem, po którym ta krew się pojawiła. Po tej sytuacji obserwowałam swoje stolce i nie widziałam w nich krwi, na papierze ani bieliźnie również. Jednak dziś sytuacja się powtórzyła i zobaczyłam na kale cienką linię świeżej krwi zmieszanej ze śluzem. Również miało miejsce lekkie zaparcie. Czy to jakieś zwykłe podrażnienie błony śluzowej spowodowane zaparciem, czy może być coś poważniejszego jak rak odbytu lub jelita grubego? Bardzo się martwię.

Lek. Paweł Szadkowski

Najprawdopodobniej jest to właśnie podrażnienie śluzówki spowodowane zaparciami. Gdyby objawy się powtarzały, może się Pani udać do lekarza w celu zbadania. Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzki krwawnicze, czyli tzw. hemoroidy.