Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza krwawienie do mikrogruczolaka?

Witam, w opisie MR stwierdzono: w tylnej części płata przedniego (przysadka) widoczny obszar o podwyższonym sygnale w T1WI oraz punktowo niskim sygnale w T2WI, wielkości około 4 mm. należy wziąć pod uwagę krwawienie do mikrogruczolaka. " dodam, że mam 26 lat i problemy hormonalne oraz złe samopoczucie... mikrogruczolak to łagodny guz, ale co oznacza krwawienie?? z góry dziękuję za odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Witam Pana,

Wygląda na to , że mógł mieć Pan krwawienie do mikrogruczolaka wywołane pęknięciem jakiegoś niewielkiego naczynia krwionośnego. . Wśród czynników, które predysponują do krwotocznego udaru przysadki - w tym przypadku na szczęście dotyczył on tylko mikrogruczolaka są m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, leczenie przeciwzakrzepowe lub skaza krwotoczna, uraz głowy i na przykład. nagła zmiana ciśnienia śródczaszkowego. Czasami mikrokrwanwienie do mikrogruczolaka przysadki kończy się jego wyleczeniem, jeżeli zmiana była aktywna hormonalnie. Krwawienie do gruczolaka przysadki u niektórych pacjentów może nagle zwiększyć objętość guza i spowodować uciśnięcie na skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Obraz kliniczny zależy często od nasilenia krwawienia. Objawy jakie pojawiają się w następstwie krwawienia (dotyczy to najczęściej krwawienia do dużych makrogruczolaków przysadki to n: nagły, silny ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, zespół oponowy, utrata wzroku i/lub zaburzenia czynności nerwów III, IV i VI, porażenie mięśni okoruchowych. Ale w Pana przypadku nie ma raczej powodu do wystąpienia tego typu objawów. Proszę pozostawać pod kontrolą lekarską i skontrolować hormony przysadki.

Pozdrawiam

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy