Co oznacza krwawienie z odbytu u 4,5-miesięcznego dziecka?

witam. Moja 4,5 letnia córeczka od ok 2 tygodni oddaje stolec z krwią. Stolce są normalnej konsystencji (nie ma zatwardzenia), oddaje je regularnie. Krew jest czerwona(jak z rany) na końcówce stolca ok 1 cm i na papierze toaletowym. Kilka razy mówiła że szczypie ale teraz już nie. dziecko nie traci na wadze jest wesołe i rozbrykane jak zawsze. Byliśmy u lekarz rodzinnego który zalecił odrobaczenie oraz badanie moczu i kału na pasożyty i krew utajoną. Niestety wizytę mamy za kilka dni a ja martwię się coraz bardziej. bardzo proszę o opinię. Dominika

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Każde krwawienie do przewodu pokarmowego wymaga wyjaśnienia przyczyny. Należy ustalić czy nie ma żadnych nieprawidłowości w okolicy odbytu. Jeżeli tam nic się nie dzieje, to przyczyny szuka się w wyższych odcinkach przewodu pokarmowego. Najczęstsze przyczyny krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego u dzieci, to zapalenia (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze), nieswoiste zapalenia przewodu pokarmowego (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), alergie pokarmowe, i wiele innych. Dlatego niezbędna jest dokładna ocena i diagnostyka w celu znalezienia przyczyny.