Co oznacza mocny ból serca?

Mam 18 lat i od roku boli mnie serce... Zawsze kilka razy w miesiącu mnie boli, niekiedy ból trwa od 10 do 20 min i powtarza się kilka razy w ciągu dnia... Co to może oznaczać??? I jeszcze jedno pytanie - jak mierzyłam ciśnienie, to wyszło mi 109/90 i 90. To dobrze czy źle?
18 LAT ponad rok temu

Witam,

Ciśnienie skurczowe 109 mmHg jest prawidłowe, natomiast rozkurczowe - u Pani 90 mmHg - powinno być niższe. Na podstawie pojedynczego pomiaru nie należy stawiać rozpoznania, ale na pewno Twoje ciśnienie tętnicze wymaga co najmniej obserwacji. Bóle okolicy przedsercowej nie muszą świadczyć o chorobie, ale należy to sprawdzić. Podane informacje są bardzo skąpe, nie dają podstaw do wnioskowania o prawdopodbnej przyczynie dolegliwości. Warto jednak udać się do lekarza rodzinnego, który oceni, czy wymagasz konsultacji kardiologicznej.

Pozdrawiam