Co oznacza mój wynik badania morfologii krwi?

Kobieta 49 lat, palaczka - hemoglobina 7; hematokryt 25; MCH 17; MCV 62; MCHC 27,8; RDW 20; płytki krwi 527; TSH 0,005; lekko podwyższony cukier; OB 16.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Przedstawione wyniki znacznie odbiegają od norm laboratoryjnym i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem zlecającym badanie.

Podstawową zasadą prawidłowej interpretacji morfologii krwi jest analiza wszystkich parametrów i przełożenie ich na stan kliniczny pacjenta. W Pani przypadku można jednak rozpoznać znaczną niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia gospodarki węglowodanowej (niestety nie podaje Pani wyniku), a także nadczynność tarczycy.

Warto jednak zauważyć, że choroby tarczycy mają wpływ na pozostałe układy, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedokrwistość ma podłoże wtórne do choroby podstawowej.

Nadpłytkowość często współwystępuje z kolei z niedokrwistością z niedoboru żelaza, ale bywa także objawem innych chorób, co także wymaga diagnostyki.

W obecnej sytuacji sugerowałabym jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zaordynuje Pani odpowiednie leczenie i zleci badania dodatkowe (lipidogram, próby wątrobowe), w celu wykrycia dodatkowych zaburzeń w Pani organizmie.

Pozdrawiam