Co oznacza niechęć do siebie i uczucie niższości?

Odczuwam niechęć do siebie, ciągle towarzyszy mi uczucie niższości, bezwartościowości, bycia skrajnie nieatrakcyjnym, wręcz obrzydliwym. Pomimo dużej dbałości o wygląd i higienę wciąż mam wrażenie, że się negatywnie wyróżniam i wzbudzam odrazę, do tego stopnia, że wszystkie sytuacje społeczne wiążą się z dużym dyskomfortem. Nigdy nie byłem w żadnej relacji damsko-męskiej, myśl o tym, że ktokolwiek mógłby odczuwać do mnie pociąg fizyczny lub psychiczny wydaje się być czymś niedorzecznym i idiotycznym. Nie mam żadnych aspiracji, pragnień, marzeń, odczuwam niechęć do wszelkich działań związaną z oczekiwaniem niechybnej porażki. Nie widzę sensu starań, popadam w marazm, bierność, beznadzieję, marnotrawię całe dnie na leżenie i spanie, zaniedbuje obowiązki. Prześladuje mnie wrażenie wadliwości, niedopasowania. Mam 23 lata, a moje perspektywy to powolne oczekiwanie na śmierć w biedzie i samotności. Od kilku miesięcy biorę sertralinę, skuteczność oceniam na 6/10- pozwoliła przejść z głębokiego bólu do w/w bierności i pustki. Coś jak leczenie przeciwbólowo złamanej nogi: boli dużo mniej, ale noga dalej krzywa. Próbowałem terapii poznawczo-behawioralnej, z nieszczególnymi skutkami, za to dużymi kosztami. Nie wiem za bardzo co dalej robić, jak mam dalej tak żyć, to już chyba lepiej nie żyć.

Dzień dobry, warto nie rezygnować z terapii. Proszę poczytać o różnych nurtach terapeutycznych może ten nie do końca pasował do Pana. Wszystko wskazuje na to, że cierpi Pan na poważną depresję. Warto z nią walczyć, całe życie przed Panem. Ewidentnie musi Pan przepracować lęk przed porażka, mam wrażenie że stąd bierze się ta bierność. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam serdecznie,
mimo złych doświadczeń z psychoterapią uważam, że tędy droga.
Może więc inny doświadczony psychoterapeuta, raczej eklektyk niż
pracujący w jakimś nurcie.
Może Pan też spróbować hipnoterapii, która jak mi się wydaje w takiej sytuacji, kedy wszystko zawiodło mogłaby pomóc.
Pozdrawiam