Bazofile poniżej normy a zdrowie

MAM BAZOFILE PONIŻEJ NORMY - CO TO MOŻE OZNACZAĆ? Czy tym wynikiem powinienem się bardzo przejmować, czy może bazofile poniżej normy nie mają dużego wpływu na zdrowie? Jakie mogą być przyczyny bazofili poniżej normy i czym tak w ogóle one są? Interesuje mnie również, czy niewielkie odchylenie od normy jest groźne? Mam bazofile poniżej normy, ale nie dużo, więc może jest to jednak dopuszczalne. Jeżeli niski wynik bazofilii oznacza coś groźnego dla zdrowia, to jakie badania powinienem jeszcze wykonać? Jak wygląda leczenie? Czy przyjmowane leki mogą mieć wpływ na bazofile poniżej normy? Przyznam, ze trochę się zaniepokoiłem, gdyż zawsze moje wyniki były w normie, a teraz pojawił się problem z tymi bazofilami. Nie bardzo wiem co mam z tym zrobić, lekarz nie wyjaśnił mi wszystkiego... Będę wdzięczny za wszelkie informacje i porady. Pozdrawiam.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,
Niewielkie odchylenia ilości bazofili nie powinny stanowić źródła niepokoju.
Bazofile występują we krwi w bardzo niewielkiej ilości. Stanowią ok. 1% białych krwinek. Obniżenie ich poziomu zdarza się rzadko, a w wielu laboratoriach za zakres normy przyjmuje się wartości 0-1%, 0-300/µl.
Więcej informacji znajdzie Pani w artykule - http://portal.abczdrowie.pl/bazofile
Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

bazofile (inaczej granulocyty zasadochłonne) to jedno z populacji białych krwinek, czyli leukocytów. Spadek ich ilości we krwi może być związany z chorobami zakaźnymi (np. z zapaleniem płuc), ale i z różnymi innymi problemami, takimi jak nadczynność tarczycy czy nadczynność kory nadnerczy. Istnieje także możliwość, że obniżenie się ilości bazofili we krwi wynika ze stosowania jakichś leków – tak bywa chociażby w przypadku pacjentów leczonych z różnych przyczyn preparatami z grupy glikokortykosteroidów.

Pojawia się tutaj jednak pytanie: jak bardzo zmniejszony jest u Pani poziom bazofili? Ogólnie ta populacja białych krwinek jest jedną z mniej licznych, jeżeli u Pani stwierdzone zostały niewielkiego stopnia odchylenia od przyjętej normy, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do niepokojów.

Aby jednak móc w pełni stwierdzić, czy rzeczywiście Pani zdrowiu nic nie zagraża, konieczne byłoby bliższe przyjrzenie się Pani ogólnej kondycji zdrowotnej. Czy doświadcza Pani jakichkolwiek dolegliwości? Czy zażywa Pani regularnie jakieś leki? Czy zostały u Pani zdiagnozowane jakiekolwiek choroby przewlekłe?

Tak naprawdę możliwość jest wiele. Najprawdopodobniej – jeżeli nie doświadcza Pani żadnych objawów sugerujących problemy ze zdrowiem – nie musi się Pani obawiać. Jeżeli jednak i tak występują u Pani wątpliwości co do Pani stanu zdrowia, to za jakiś czas (po około dwóch lub więcej tygodniach) może Pani powtórnie wykonać morfologię krwi.