Co oznacza OB 130 u mężczyzny po 50 roku życia?

Mój tata od kilku miesięcy skarżył się na ból w dolnej części pleców. Po jakimś czasie już ból był bardzo mocny i miał problemy ze wstaniem z łóżka i chodzeniem. Prześwietlili mu kręgosłup i powiedzieli, że miał kręgi pęknięte w dwóch miejscach w środkowym odcinku kręgosłupa po czym zrobili mu cementowanie. Ból nadal się utrzymuje 2 tyg. po operacji, wiec zrobili mu badania wszystkich narządów, jak: USG jamy brzusznej, nerki, wątrobę. Lekarz stwierdził, że ten ból to nie jest od kręgosłupa. OB ma 130 i anemię. Przez ostatnie 3 tyg. schudł 8 kg. Czekamy na wyniki żelaza. Co może być przyczyną bólu w dolnym odcinku kręgosłupa i tak wysokiego OB? Nadmienię jeszcze, że ten ból jest ciągnący w boki kręgosłupa i nie schodzi w dół. Ogólnie ma wysokie ciśnienie i wcześniej nie chorował poważnie. Dziękuję!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W zapytaniu wspomina Pani o licznych wykonanych badaniach, nie przytaczając ich treści. Trzycyfrowy wynik OB powinien skłonić lekarza do wykonania szeregu badań diagnostycznych. Nie widzę potrzeby, oczekiwania na wynik żelaza. Rozumiem, że planowane jest potwierdzenie/wykluczenie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, ale to można wyczytać z morfologii.

W obecnej sytuacji radziłabym udać się do lekarza rodzinnego, który zleci tacie szereg badań kontrolnych lub skieruje tatę do szpitala.

Bóle okolicy lędźwiowej mogą mieć różne pochodzenie, dlatego trudno cokolwiek określić bez badań kontrolnych. Niestety trzycyfrowy wynik OB ze współwystępującą anemią jest wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku nowotworu . Nie oznacza to, że Pani tata na pewno ma raka, ale konieczne jest jego wykluczenie. Z tego względu zachęcam do jak najszybszej wizyty u lekarza, który po uszczegółowieniu wywiadu i przeanalizowaniu dotychczasowych wyników badań zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jako że badanie USG nie jest badanie swoistym, wolnym od błędów, zwykle w sytuacjach niepewnych zalecane jest wykonanie tomografii komputerowej.

Pozdrawiam