Co oznacza opracowywanie kanałów?

Witam. Mam rozpoczęte leczenie kanałowe. Na pierwszej wizycie miałam opracowywane kanały. Co to znaczy ? I co będzie dokładnie robione na następnej wizycie ?

Lekarz po badaniu bezpośrednim i radiologicznym ocenia czy i w jaki sposób ząb należy leczyć.Omawia wszystko z pacjentem i po uzyskaniu zgody przystępuje do leczenia informując go o tym co robi.W każdym przypadku jest to podejście indywidualne.

Część zęba, która mocuje go w kości to korzeń, w nim znajduje się kanał. W zależności od rodzaju zęba ilość kanałów będzie różna. Dla przykładu, górne siekacze i kły mają na ogół po jednym kanale, dolne – po jednym lub dwa kanały, zaś zęby trzonowe lub przedtrzonowe mogą posiadać po jednym, dwa, trzy, a nawet cztery lub pięć kanałów (zdarza się to w szóstkach i ósemkach). Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanałów korzeniowych oraz właśnie na opracowaniu kanałów. Opracowaniu to znaczy na oczyszczeniu ich z bakterii i zanieczyszczeń, zdezynfekowaniu, osuszeniu i finalnie na wypełnieniu ich specjalnym materiałem tzw. gutaperką. Po leczeniu kanałowym kanały należy zabezpieczyć przed ponownym zakażeniem a sam ząb odbudować. Ząb odbudowuje się za pomocą wypełnienia, overleya lub korony. Opracowanie kanałów to etap wymagający precyzji i doświadczenia ze strony stomatologa. W zależności od metody leczenia kanałowego oraz rodzaju zęba, leczenie może potrwać nawet 2-3 wizyty. Ciężko ocenić, jaka metoda została zastosowana u Pani. Rekomendowaną metodą jest leczenie kanałowe jednoetapowe (nie zawsze jest to jednak możliwe) z użyciem mikroskopu, który daje najdokładniejszy wgląd w anatomię zęba. Dzięki temu jest możliwe zlokalizowanie nawet wąskich czy dodatkowych kanałów i poprawne opracowanie tych długich oraz krętych, co rzutuje na ostateczny efekt leczenia.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl, badzbystry.pl