Co oznacza opuszka dwunastnicy i część pozaopuszkowa bez zmian?

Gastroskopia: interpretacja wynikow. Przełyk bez zmian. Wpust niewydolny. Linia Z niereguralna, nieco obrzęknieta. Fałdy żołądkowe regularne, podatne na insuflację. Błona śluzowa bladoróżowa z wyraźnym poletkowaniem. Jeziorko śluzowe skąpe, klarowne. Antrum dwubarwne. Odźwiernik szeroki atoniczny, zniekształcony przez fałdy błony śluzowej. Opuszka dwunastnicy i część pozaopuszkowa bez zmian. W inwersji przepuklina rozowru przełykowego. Ok 3x2. Test ureazowy (HP) wynik ujemny.

Niewydolność wpustu, atoniczny odźwiernik oznacza zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Przepuklina rozworu przełykowego to przemieszczanie się żołądka przez przeponę do klatki piersiowej. To wszystko powoduje zmiany błony śluzowej żołądka. Stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu w żołądku i tzw leki prokinetyczne. Bardzo ważne jest regularne odżywianie, jedzenie niewielkich ilości pokarmów na raz, unikanie pokarmów powodujących wzdęcia, napojów gazowanych.