Co oznacza PDW?

WITAM! CHCIAŁBYM SIĘ DOWIEDZIEĆ, CO OZNACZA WYNIK: PDW 10, 2. NORMA JEST CHYBA OD 12 DO 16, 6? CZY TRZEBA SIĘ NIEPOKOIĆ? CZY POWINIENEM WYKONAĆ JAKIEŚ DODATKOWE BADANIA? JAKIE KONKRETNIE BYŁYBY WYMAGANE? CZY PDW MA JAKIŚ POWAŻNY WPŁYW NA ZDROWIE? CZY JEGO ZANIŻONA WARTOŚĆ OZNACZA COŚ GROŹNEGO? JAK MOŻNA PODNIEŚĆ CZYNNIK PDW? DA SIĘ GO PODNIEŚĆ DIETĄ? A MOŻE WARTO BY BYŁO BRAĆ JAKIEŚ SUPLEMENTY? JAKIE KONKRETNIE? MAM JEDNAK NADZIEJĘ, ŻE TO NIC POWAŻNEGO. CZY POWINIENEM POWTÓRZYĆ BADANIA KRWI ZA JAKIŚ CZAS? PROSZĘ O INFORMACJĘ. Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

PDW jest wskaźnikiem zróżnicowania płytek krwi pod względem objętości. Interpretujemy go zawsze łącznie z innymi parmetrami płytkowymi (ilością oraz objętością płytek). Niewielkie obniżenie PDW w Pani badaniach (jeżeli nie towarzyszą mu inne nieprawidłowości morfologii krwi) nie ma żadnego znaczenia diagnostycznego i nie świadczy o żadnym schorzeniu.

Przemysław Zarzeczny

PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
Wskazany wynik w pytaniu jest PRAWIDŁOWY. Nie należy się martwić, ani wykonywać badań dodatkowych. W innym przypadku, gdyby jedynie PDW było nieprawidłowe, także nie występowałaby sytuacja kliniczna wymagająca dodatkowej diagnostyki. Samodzielna ocena parametru nie ma znaczenia. Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.
Jeśli chodzi o kwestię diety, może mieć ona znaczenie w przypadku wartości nieprawidłowych PDW, szczególnie gdy wskaźnik jest obniżony. Stan taki może (choć nie musi!) oznaczać niedokrwistość (anemię) hipoplastyczną lub megaloblastyczną. W tych sytuacjach zaleca się zwiększone spożycie produktów zawierających kwas foliowy lub witaminę B12 – kobalaminę. Możliwa jest również farmakologiczna suplementacja tych witamin.