Co oznacza plamienie po owulacji?

Witam!

Bardzo proszę o pomoc! Staramy się z mężem od ponad roku o dzidzie. Mam podwyższoną troszeczkę prolaktynę i biorę 1/4 tab. B*** na noc. 14 dniu cyklu byłam u ginekologa i on stwierdził, że jestem już po owulacji, że wystąpiła prawdopodobnie w 11 lub 12 dni cyklu.

15 dnia cyklu zaczęły się plamienia brązowe i trwają 2 dzień, plamienia towarzyszy ból brzucha jakbym miała dostać okres. takie plamienia mam już dosyć długo z 4 m-ce. Do tej pory byłam przekonana że to krwawienia owulacyjne, ale skoro ginekolog stwierdził, że już jestem po owulacji to co oznaczają te plamienia??

Czytałam, że może jest to spowodowane niskim poziomem progesteronu, że po prostu zarodek nie może się zagnieździć i stąd te plamienia! czy mam rację? Dodam, że nie mam żadnych upławów, stanów zapalnych, nadżerki itp. wszystkie badania cytologiczne wychodzą prawidłowo - zawsze. Jeżeli chodzi o ten progesteron to chce zrobić sobie badania progesterony 7 dnia po owulacji czy może zrobić w innym dniu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę wykonać badanie poziomu progesteron tak jak Pani planuje. Niedomoga lutealna, czyli zaburzenie hormonalne związane ze zbyt niskim stężeniem progesteronu w drugiej fazie cyklu, może prowadzić do problemów z zagnieżdżeniem się zarodka i poronień. Same plamienia w drugiej fazie cyklu są jednak jedynie objawem świadczącym o niedomodze, nie oznaczają iż zarodek się nie zagnieździł, bo nie jest Pani przecież jeszcze w ciąży.

Lekarz, na podstawie wyniku badania i objawów zaleci suplementację syntetycznym progesteronem, aby zwiększyć Pani szansę na zajście i donoszenie ciąży. Proszę jednak pamiętać, że prawidłowy wynik badania poziomu progesteronu nie wyklucza rozpoznania niedomogi lutealnej. Pozdrawiam Serdecznie!