Co oznacza podwyższoe ALAT i GGTP?

Witam Mam 26 lat. W marcu 2016 r poszedłem na badania kontrolne. Wykonałem morfologię, badanie moczu w tym badania biochemiczne moczu oraz badania krwi z oznaczeniem wskaźników wątrobowych takich jak alat, aspat, bilurbina całkowita, ggtp. Wykazało mi podwyższone alat (98, norma 42 ) oraz ggtp (154, norma 42) reszta prawidłowa. Usg modelowe. Czy mam powody do niepokoju??

To nieznacznie przekroczone normy i np. mogą być związane z nadwagą czy też otyłością pacjenta. Radziłbym w takiej sytuacji powtórzyć te badania, ale po 24 godzinnej lekkostrawnej diecie, bez zażywania niepotrzebnych leków, spożywania alkoholu i unikaniu ciężkiego wysiłku fizycznego. Dopiero wyniki badań krwi po tego typu przygotowaniu są w pełni wiarygodne.