Co oznacza podwyższona echogenność?

witam co to znaczy ze watroba ma podwyższona echogennosc ?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Opis ten oznacza, że wątroba jest hiperechogenna w stosunku do normy. Taki stan może być spowodowany m.in. stłuszczeniem wątroby. Wskazana jest konsultacja u lekarza prowadzącego, który odniesie wynik do Pani stanu zdrowia.

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!

Echogenność jest terminem stosowanym w ultrasonografii, oznacza zdolność do odbijania fali dźwiękowej. Powyższy obraz może sugerować (ale nie jest to ostateczna diagnoza) stłuszczenie wątroby. Jest to typowa zmiana wątroby, powstająca w wyniku jej starzenia lub też spowodowana nieprawidłową dietą. Czasem może występować samoistnie. Z ww. wynikami polecam udać się do lekarza zlecającego badanie.

z poważaniem
Michał Kurek