Co oznacza podwyższona temperatura i ból zęba?

Witam, w piątek miałam usuwaną górna ósemkę, w nocy miałam podwyższoną temperaturę (około 37,5) w sobotę ból był tak silny że pojechałam na pogotowie stomatologiczne, tam Pani doktor stwierdzila ze jest stan zapalny (jak mozna zobaczyć stan zapalny kiedy wszystko jest opuchniete po wyrwaniu zeba, nie bylo zadnej ropy ani nic?) i przepisala mi Clindamycin, po trzech dniach bol zęba juz minął ale mam biegunkę i bardzo żołądek mnie boli....czy po 7 dawkach mogę przestać brać ten antybiotyk ? Mam jeszcze jedno pytanie.. w ciągu 9 miesięcy brałam juz 4 razy różne antybiotyki (dwa razy po wyrwaniu zeba, raz zapalenie ostrzeli i raz angina) czy taka dawka moga całkowicie zniszczyc moja florę bakteryjna ? Mogę ją jakos odbudować ? Dodam ze za kazdym razem biorę probiotyki z różnych firm zeby urozmaicic bakterie...

Witam,
z tego co Pani opisała wynika, że po usunięciu górnej ósemki mogło rozwinąć się miejscowe zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół). Objawia się to bólem tej okolicy, nieprzyjemnym zapachem z zębodołu, czasem nawet obrzęk i szczękościsk. Pojawia się jeśli w zębodole po usunięciu zęba brakuje skrzepu. W przypadku wystąpienia takiego powikłania zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych, do delikatnego płukania środki antyseptyczne (np. z chlorheksydyną), czasem lekarz może również przepisać antybiotyk, jak było w Pani przypadku.
Klindamycyna (np. Clindamycin - nazwa handlowa) to antybiotyk, który wśród działań ubocznych ma wymieniony ból brzucha, nudności, wymioty czy biegunkę. Nie wiem jak często miała Pani zalecone przyjmowanie tego leku i w jakiej dawce. Jeśli takie działania występują konieczne jest zgłoszenie się do lekarza stomatologa. Oceni czy stosowanie antybiotyku jest jeszcze konieczne, ewentualnie przepisze inny środek.

Jeśli chodzi o stosowanie wielu różnych antybiotyków, może się rozwinąć grzybica. Probiotyki brane też po kuracji antybiotykowej działają dobrze i odbudowują florę bakteryjną. Jednak w przypadku takich długotrwałych kuracji warto zbadać się w kierunku obecności grzybów (wymaz z jamy ustnej, badanie kału w kierunku obecności grzybów).

Pozdrawiam