Co oznacza podwyższone MPV?

Dzień dobry, ostatnio miałam wykonywanie badanie krwi - podstawowa morfologia - i chciałabym zaczerpnąć informacji. co oznacza podwyższone MPV ( 12,2) ? Wszystkie inne wyniki mam w normie, a tylko MPV jest ponad normę. Nie wiem co to może oznaczać? Z jakimi chorobami i dolegliwościami może wiązać się podwyższony poziom MPV? Czy przy pozostałych wynikach w normie, ten wynik należy zignorować? Czy wszystko jest w porządku? A może jednak mam się czymś martwić i powinnam na przykład wykonać inne badania? Jakie ewentualnie badania wykonać? Czego powinnam sie w ogóle spodziewać. Proszę o odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

MPV jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on średnią objętość płytki krwi (trombocytu) – określa czy płytka ma prawidłową wielkość lub czy jest zbyt mała lub zbyt duża. Wartości referencyjne (prawidłowe) mieszczą się w granicach 7,5 – 10,5 fl.
Wartość powyżej górnej granicy normy oznacza, że płytki krwi są duże (tzw. płytki olbrzymie). Świadczy to o niedojrzałości płytek krwi znajdujących się we krwi obwodowej. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy wcześniej wytworzone trombocyty są intensywnie użytkowane przez organizm, a szpik kostny próbuje szybko uzupełnić całkowitą liczbę płytek „wypuszczając” na obwód płytki mniej dojrzałe.
Sam parametr MPV nie powinien być interpretowany samodzielnie. Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.
Odpowiadając na Pani pytanie, parametr MPV może być podwyższony w następujących przypadkach: małopłytkowości, niedoborze witaminy B12 (kobalaminy) lub kwasu foliowego czy nadczynności tarczycy. Podwyższona wartość MPV sama w sobie nie skutkuje żadnymi dolegliwościami.
Podsumowując: jeśli nie występują u Pani objawy chorobowe (symptomy, które wcześniej nie występowały) oraz pozostałe wyniki morfologii są prawidłowe, nie ma powodów do zmartwień. Nie zachodzi również potrzeba pogłębiania diagnostyki i wykonywania kolejnych badań.