Co oznacza podwyższony ASPAT?

Witam. Mój 8-letni syn miał trzy razy robione wyniki krwi, przy pierwszym Aspat- 47 przy normie 0-37, Alat-37 przy normie 0-42, za drugim razem: Aspat-54 przy normie 5-34, Alat-41 przy normie 10-36. Poza tym wszystkie inne parametry w normie. Czy mogą być podwyższone przy lambliach? Robiłam trzy razy test kału i nic nie znaleziono. Słyszałam, że można zrobić sondę dwunastniczą, aby stwierdzić czy to lamblioza. A jeżeli nie to co może być przyczyną takich wyników?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie pisze Pani w jakim odstępie czasu były wykonywane badania, ani także co było bezpośrednią przyczyną oznaczeń. Nie pisze Pani czy dziecko było diagnozowane w tym kierunku- czy wykonano USG brzuszka, badania w kierunku chorób wirusowych, czy pewnych schorzeń metabolicznych.
W przypadku zakażenia lamblią możemy obserwować podwyższone stężenie enzymów wątrobowych. Rozpoznanie stawia się po stwierdzeniu obecności cyst w kale (wielokrotnie powtarzane badania) lub poszukuje się tam antygenu lamblii.

Pozdrawiam