Co oznacza podwyższony cholesterol i stłuszczenie wątroby?

Witam, od 2 tygodni dokucza mi ucisk przy prawym żebrze tylko w pozycji siedzącej. Miesiąc temu badania krwi wykazały że mam cholesterol 0,5 powyżej normy, reszta w normie. Rok temu profilaktyczne USG wykazało otłuszczenie wątroby. Mam nadwagę ale od 2 miesięcy unikam niezdrowego jedzenia i więcej się ruszam (schudłem juz 11 kg). Bardzo rzadko piję alkohol i nigdy nie paliłem papierosów. Wybieram się wkrótce do lekarza ale chciałbym wiedzieć już teraz czy to może być groźne. Dziękuję z góry.

Słusznie, że zaplanował Pan wizytę u lekarza. Konieczna jest taka wizyta, rozmowa i badanie lekarskie - wówczas można ustalić dalsze postępowanie.
Opisywane dolegliwości mogą wynikać z otłuszczenia wątroby stwierdzanego w USG - i to może być jedyna przyczyna.
Proponuję wykonać kontrolne badanie cholesterolu - tzw. Lipidogram, ponownie. Być może będzie już widoczna poprawa po zmianie stylu życia, co pozwoliłoby uniknąć włączenia leków na planowanej wizycie lekarskiej.
Inne parametry z krwi opisujące funkcję wątroby to między innymi: AspAt, AlAt, GGTP.
Życzę utrzymania zdrowego stylu życia.