Co oznacza podwyższony kortyzol i jak leczyć?

Pytanie kieruje do lekarza endokrynologa. Mam kortyzol w górnej granicy normy. Pozostałe hormony i parametry wszystko w normie, przy czym prolaktyna aby była w normie jest obniżana lekiem bromergon(1/2x1). Brak chorób,gruczolaka,jedyny przyjmowany lek to bromergon. Wysoki poziom PRL i kortyzolu spowodowane są stresem i powodują zaburzenia erekcji. Suplementy, ćwiczenia,psychoterapia itp. niepomagają. Jakim(i) lekami można skutecznie i szybko obniżyć kortyzol?

Lek. Tomasz Budlewski

A jakieś inne objawy? Wskazana wizyta u endokrynologa, po zapoznaniu sie ze wszystkimi wynikami bedzie mozna coś więcej powiedzieć.

Dzień dobry. Kortyzol nazywany jest "hormonem stresu". Pisze Pan, że leki nie pomagają. Owszem, stresu nie leczy się lekami, ewentualnie jego objawy, które bez psychoterapii w czasie będą się tylko nasilać. Jeżeli psychoterapia nie pomaga to z dwóch powodów: trwa/trwała za krótko, by przynieść zamierzone efekty lub metoda interwencji terapeutycznej została źle dopasowana do pańskich potrzeb. Proszę umówić się na konsultację do innego psychoterapeuty celem porównania proponowanych rozwiązań. Pozdrawiam.