Co oznacza podwyższony poziom prolaktyny u 25-latki?

Czy podwyższony poziom prolaktyny u 25letniej kobiety może być objawem jakiejś choroby? Prolaktyna wynosi ponad 50. 5 miesięcy temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne - czy możemy być to wynikiem odstawienia? Mam bardzo nieregularne okresy i problemy z cerą. Dodatkowo obniżone libido.

Lek. Paweł Szadkowski

Hiperprolaktynemia może wystąpić w wyniku guza przysadki, w niedoczynności tarczycy, przez stosowane leki (np. metoklopramid, estrogeny) oraz ciąża. Powinna się Pani udać do lekarza w celu wykonania badań: wykluczenie ciąży, TSH. Jeśli wyniki będą w normie, może zajść konieczność wykonania MR okolicy przysadki mózgowej. Przy odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może dojść do wahań hormonalnych, ale powinna Pani mimo wszystko wykonać odpowiednią diagnostykę.