Co oznacza pojęcie neurotyczny introwertyk?

co kryje się pod pojęciem psychologicznym Neurotyczny introwertyk

Neurotyczność i introwertyzm są dwoma określeniami na cechy osobowości człowieka. Neurotyzm oznacza zazwyczaj brak równowagi emocjonalnej, zaniżone poczucie własnej wartości i pewnosci siebie, występujące poczucie winy, odczuwanie dużego poziomu napięcia i stresu, brak elastyczności w kontaktach z innymi. Introwertyzm natomiast jest cechą osobowości określającą człowieka na wymiarze współdziałania z innymi - introwertycy (w odróżnieniu od ekstrawertyków) są osobami nastawionymi "do wewnątrz siebie", zamkniętymi w sobie, nie lubiącymi zbyt dużych zgrupowań ludzi, o małym zainteresowaniu aktywnościami nastawionymi "na zewnątrz siebie" (np. spotkania towarzyskie, imprezy), wolącymi samotność i ciche aktywności we "własnym zaciszu". Hasło "neurotyczny introwertyk" odnosi się zatem do osoby, która ujawnia cechy z obydwu opisywanych tutaj wymiarów. Pozdrawiam.

Neurotyczność jest cechą osobowości, a jej przeciwieństwem jest równowaga emocjonalna. Osoby neurotyczne cechują się niezrównoważeniem emocjonalnym o charakterze nerwicowym. Mają niską odporność na stres oraz skłonności do popadania w stany lękowe. Neurotyków często dręczy poczucie winy nawet z błahych powodów. Żyją w ciągłym napięciu. Fizjolodzy mówią, że neurotyczność to zwiększona reaktywność nerwowego układu współczulnego. Objawami stresu introwertyka mogą być nieśmiałość, trudności z kontaktami i lęk przed ludźmi. Neurotyczny introwertyk to melancholik, którego cechuje pesymizm, apatia, lęk, sztywność, powściągliwość.
pozdrawiam
Dorota Babrzymąka

Dzień dobry, neurotyzm i introwersja - ekstrawersja są wymiarami osobowości (chociaż nie jedynymi wymiarami - istnieją jeszcze inne w zależności od teorii). Duże nasilenie neurotyzmu występuje u osób niestabilnych emocjonalnie, które łatwo wyprowadzić z równowagi, osób lękliwych, przejmujących się wieloma sprawami, z kolei introwertyzm świadczy o tym, że dana osoba raczej nie dzieli się swoimi przeżyciami, nie jest zbyt towarzyska, przeżywa wszystko "w środku". Pozdrawiam