Co oznacza pół pozytywny test ciążowy?

Witam. Mam19 lat, w maju tego roku poroniłam - przyjmowałam tabletki na oczyszczenie, które skończyłam brać prawie dwa miesiące temu. Do dziś nie mam miesiączki. Mieszkam w Holandi, więc poszłam tu do ginekologa, którego nie za bardzo zrozumiałam, ale zrozumiałam to, że nic poważnego się nie dzieje. Mam silne bóle brzucha i brak miesiączki.

U ginekologa robiłam test ciążowy i bardzo mnie on zdziwił, ponieważ wyszedł na poł pozytywny. Była standardowa jedna kreska czerwona i druga, lecz ta druga, która oznacza ciążę była tylko lekko czerwona, lekko było ją widać.

Co to oznacza? Czy jestem w ciąży, czy to po prostu przekłamanie i robię sobie złudne nadzieje? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pierwsza owulacja pojawia się zwykle już 2-4 tygodnie po zakończeniu poronienia. Jeśli współżyła Pani w tym okresie, to mogło dojść do zapłodnienia. Testy ciążowe dają również wynik pozytywny przez pewien okres po utracie ciaży, ale zwykle do miesiąca poziom betaHCG powinien spaść do zera.

Aby stwierdzić z całą pewnością, czy jest Pani w ciaży, dobrze byłoby wykonać badanie krwi (poziom betaHCG we krwi), najlepiej dwukrotnie, w odstępie 2-3 dniowym. Duży wzrost tego poziomu świadczyłby o ciąży. Może Pani poprosić o skierowanie na to badanie swojego lekarza ginekologa (w Holandii wykonanie badania krwi zupełnie "prywatnie" chyba nie jest możliwe). Może Pani również powtórzyć test ciążowy za ok. tydzień. Jeśłi jest Pani w ciaży, kreska testowa powinna być już wyraźnie widoczna.

Pozdrawiam serdecznie!