Co oznacza poszerzenie przestrzeni przymózgowej?

Mój Syn jest wcześniakiem, urodził się w 32. tygodniu ciąży. Regularnie chodzimy na kontrole do poradni dla wcześniaków. Ostatnie USG przezciemiączkowe wykazało poszerzenie przestrzeni przymózgowej. Oto jego opis: PRZESTRZENIE PRZYMÓZGOWE - szczelina podłużna mózgu 0,9..1,2 mm, przestrzeń przymózgowa 0,7..0,9 mm, w kodowaniu kolorem bogato unaczyniona przestrzeń podpajęczynówkowa. UKŁAD KOMOROWY: Komora III - prawidlowych rozmiarów Komora IV - nieposzerzona Komory boczne - na wysokości otworów Monro głębokość prawidłowa, wyścółka gładkościenna, sploty naczyniówkowe symetryczne, nieposzerzone. Co może oznaczać poszerzenie przestrzeni przymózgowej? Jakie mogą być jej konsekwencje? Czy istnieje ryzyko, że moje dziecko może mieć wodogłowie? Jak postępuje się w takich wypadkach? Jestem bardzo zaniepokojona, wręcz przestraszona...

KOBIETA ponad rok temu

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

U dzieci urodzonych przedwcześnie, częstym zjawiskiem jest występowanie krwawienia dokomorowego, którego konsekwencją może być poszerzenie przestrzeni komorowych z powodu upośledzenia wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego. Dziecko powinno pozostawać pod opieką lekarza i być poddawane okresowym kontrolom, czy proces nie pogłebia się. Proszę udać sie z dzieckiem do neurologa dziecięcego i okresowo wykonywać kolntrolne badania USG. Zalecane są również regularne pomiary obwodu główki i analiza w oparciu o siatki centylowe. Jeżeli rozwój psychoruchowy dziecka jest prawidłowy nie ma powodów do niepokoju, należy jednak poddawać dziecko okresowym kontrolom i obserwować.