Co oznacza powiększenie śledziony u 30-latka?

Dzień dobry, pacjent lat 30, płeć męska. Stwierdzona powiększona sledziona, w związku z czym zżera płytki krwi, które utrzymują się na poziomie 60-70 tysięcy. Oprócz tego zakrzepica, leczobapradaxa 150. Zrobiono badania na białaczkę, napadową nocną hemoglobinurię, zespół nowotworow mieloproliferacyjnych, generalnie wszystkie chyba najgorsze choroby jakie mogą być, zostały wykluczone. Czekamy jeszcze na wyniki na chorobę TTP. Jeśli to zostanie wykluczone, to lekarze już nie mają pomysłu, czy sprawdzać dalej czy po prostu "taka jego uroda". Może Państwo mają jakieś pomysły, co badać, na czym się skupić, bo generalnie, te obniżone płytki przyczyniają się tylko do zmęczenia, czasem krwawien z nosa i siniakow, ale życia to jakoś bardzo nie utrudnia. Jednakże, fajnie by było wiedzieć, czy można zbadać coś jeszcze.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Duża diagnostyka została już przeprowadzona. Jeżeli nie ma objawów, nic się nie dzieje niepokojącego to nie widzę potrzeby dalszej diagnostyki. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż oczekiwany czas odpowiedzi ze strony portalu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty