Co oznacza powiększony jajnik?

Dzień dobry, Dzisiaj ginekolog powiedział mi, że mam powiększony prawy jajnik, ale jeszcze będzie go obserwował. Trochę mnie to zaniepokoiło - co może być przyczyną powiększonego jajnika i jakie mogą być tego konsekwencje? Jest coś, co mogłoby mi na to pomóc, np. jakieś okłady? Czy powiększony jajnik może oznaczać coś poważnego? Czy może to się skończyć jakimś zabiegiem chirurgicznym? A może to zapalenie jajnika i będą podawane antybiotyki lub inne leki w przypadku, gdyby jajnik się nie zmniejszył? Proszę o informacje jakie mogą być przyczyny powiększonego jajnika? Z czym to się może wiązać? Bardzo dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli powiększenie jajnika nie ustąpi do czasu kontroli, z pewnością wskazane będzie wykonanie badania USG. Zmiana wymiarów jajnika spowodowana może być np. zespołem policystycznych jajników bądź zmianami guzowatymi o charaterzze łagodnym (tj. torbiele czynnościowe) bądź złośliwym (dużo rzadziej).

Nigdy nie należy lekceważyć powiększonego jajnika, ponieważ wczesna interwencja może uratować zdrowie, płodność, a nawet życie.

Pozdrawiam serdecznie!

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przyczyn powiększenia się jajnika może być naprawdę wiele. Wymiary jajnika mogą się w pewien sposób w trakcie cyklu miesiączkowego, istnieją jednak również inne możliwe, związane z jakimiś procesami chorobowymi, przyczyny tego problemu.

Powiększenie jajnika może być związane np. z rozwinięciem się w jego obrębie jakiejś torbieli. Problem może pojawiać się również w przypadku wystąpienia ropnia jajnika. Powiększenie jajnika może być związane z zespołem policystycznych jajników. Jeszcze inną możliwą przyczyną powiększenia jajnika jest pojawienie się w obrębie tego narządu jakichś zmian nowotworowych – mogą to być zarówno nowotwory łagodne, jak i nowotwory złośliwe jajnika.

O tym, co doprowadziło do powiększenia się u Pani jajnika, wnioskować można by przede wszystkim po zebraniu z Panią wywiadu lekarskiego. Czy zauważyła Pani u siebie występowanie jakichkolwiek dolegliwości, takich jak np. bóle brzucha i podbrzusza, pojawianie się jakichś upławów z dróg rodnych czy nietypowego krwawienia? Czy zmieniła się u Pani ostatnio masa ciała? Czy odnotowała Pani u siebie jakiekolwiek dolegliwości?

Proszę pamiętać o tym, że rzeczywiście – przyczyną powiększenia jajnika może być groźne schorzenie, ale nie musi. Powinna Pani pozostawać pod stałą obserwacją ginekologa, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Jakie to leczenie mogłoby być, w tym momencie określić się nie da – najpierw trzeba by było precyzyjnie określić, jaka jest przyczyna powiększenia się u Pani jajnika.