Co oznacza przekroczona norma bilirubiny?

Drodzy Państwo, obawiam się o zdrowie mojego męża. Jest mężczyzną ok 30tki. Niestety wg mnie spożywa dużo alkoholu, on sam uważa, że to nie jest dużo. Codziennie w tygodniu wypija 2-3 piwa, natomiast w piątki, soboty ta liczba wzrasta do ponad 5 piw wina na wieczór lub kilku mocnych drinków wina na wieczór, lub nawet 2 butelek wina na wieczór. Poprosiłam go o wykonanie badań wątroby. Zaniepokoiła mnie bilirubina całkowita. Poniżej szczegółowe wyniki. Czy to alkoholizm? Co oznacza przekroczona norma bilirubiny? ALAT 31,9 U/l; ASPAT 24,8 U/l; bilirubina całkowita 1,98 U/l; amylaza 39,8 U/l; LDH 138 U/l; fosfataza alkaliczna 52,8 U/l; gamma GT 30,7 U/l; lipaza 17 U/l; HBS antygen niereaktywny; p/c anty HCV niereaktywny. W przypadku proteinogramu wszystkie wartości mieszczą się w normie wyznaczonej przez laboratorium. Bardzo dziękuje z odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie można postawić rozpoznania alkoholizmu na podstawie Pani opisu, ponieważ uzależnienie jest bardzo szerokim spektrum objawów i zachowań (Może Pani lub mąż udać się po poradę do psychologa). Dopuszczalne normy wypijanego alkoholu są jednak znacznie przekroczone. Jeśli chodzi o wyniki badań to tak podwyższona bilirubina może świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Warto powtórzyć badania za jakiś kilka tygodni, ale bez zmiany nawyków zmiany w badaniach raczej się nie poprawią.