Co oznacza przeźroczysty śluz w czasie miesiączki?

Mam 32 lata i dwoje dzieci. Miesiączki zawsze miałam regularne bardzo obfite i bolesne. Po pierwszym dziecku miałam wypalaną nadżerkę. Poza tym stwierdzono u mnie małą endometriozę. Lekarz zalecił mi leczenie hormonami, lecz nie mogę używać żadnej terapii hormonalnej z powodu powstawania skrzepów w nogach.

Od trzech miesięcy coś dziwnego zaczęło się dziać z miesiączką, miałam opóźnienia tygodniowe, poza tym słabe krwawienia, lecz nadal bolesne. Przy ostatniej miesiączce dostałam regularnie, tylko tyle, że było słabe krwawienie, pojawił się przezroczysty śluz, w drugim dniu miałam podwyższoną temperaturę i bolał mnie brzuch, poniżej czułam, jakby ktoś mi igłami kuł tam w środku, poza tym po 7-dniach nadal mam plamienie. Przeważnie miesiączka trwała u mnie 5-dni, zmieniło się tylko tyle, że te 3-ostatnie miesiączki miałam krótsze do 3-4 dni i nie były już tak obfite jak do tej pory.
Bardzo bym prosiła o poradę, co może być przyczyną zmiany przy miesiączkach.
Dziękuję,
SYLWIA

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W większości przypadków pojawienie się śluzu podczas krwawienie nie jest objawem chorobowym i nie wymaga żadnego dalszego postępowania. Niemniej jednak, ponieważ u Pani wystąpiły dodatkowe dolegliwości, tj. podwyższona temperatura ciała, bóle podbrzusza, warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Może być to związane ze współistniejącą endometriozą, ale może być również objawem, np. zapalania przydatków.

Jeżeli miesiączki będą w dalszym czasie ulegały zmianom, będą coraz krótsze, mniej regularne, warto wykonać badania hormonalne, zwłaszcza FSH i LH.
Serdecznie pozdrawiam!