Co oznacza pustka wewnętrzna i brak uczuć?

Witam, Od około roku odczuwam pustkę wewnętrzną, mam wrażenie, że nie jestem zdolna do uczuć, nie wiem co do miłość, wiem, że pewnie kocham rodziców, ale nie mogę czy nie chcę wywołać w sobie tego uczucia. Mam wrażenie, że potrafię na zawołanie zamknąć "dopływ" uczuć, bo kiedy nawet zaczynam coś odczuwać - odcinam to od razu, bojąc się, że uczucia spowodują cierpienie, stąd też świadomie wybieram pustke emocjonalną. Czy może mieć to związek z jakimkolwiek zaburzeniem osobowości?Dziekuje

Witam
Temat jest wielowątkowy i złożony i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Nie znana jest przyczyna takiej blokady, a a od tego zależy dalsza diagnoza. Proponuję zgłosic się na psychoterapię, aby rokminować krok po kroku zablokowane emocje i uczucia, co pomoże lepiej zrozumieć siebie i da odpowiedź na zadane pytanie. Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,

Tłumienie emocji, brak ekspresji i nadmierne próby kontroli to nieadaptacyjne modele radzenia sobie. Stąd też może wystąpić uczucie pustki, przygnębienia. Myślę, że warto zastanowić się nad Pani podstawowymi przekonaniami co do uczuć i tego, że spowodują cierpienie, może być to związane z jakimiś deficytami emocjonalnymi. Polecałabym podjęcie terapii, w celu pracy nad swoimi emocjami oraz nauczenia się adaptacyjnych modeli radzenia sobie.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

Witam Panią.
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia
Pani prowadzi. Czy przeżywa lub przeżywała
Pani jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Opisane przez Panią objawy zapewne mają podłoże
emocjonalne czyli są natury psychologicznej.
Możliwe, że ich źródłem są przeżywane emocje,
stres lub przykre czy traumatyczne doświadczenia
z przeszłości.
Czasami towarzyszą też nerwicy, stanom lękowym i depresji.. .
Najczęściej takie objawy występują przy anhedonii,
która zwykle przekształca się w depresję.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Ważne jest znalezienie i wyeliminowanie
prawdziwej przyczyny dolegliwości.
Niezmiernie ważne jest też, aby podjęła Pani psychoterapię,
gdyż objawy będą się nasilać i mogą przekształcić się
w depresję lub inne zaburzenia, co doprowadzi
do pogarszania się stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Zachęcam Panią do psychoterapii, która jest
najskuteczniejszym sposobem dotarcia do przyczyny
i znalezienia właściwego rozwiązania problemu .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl