Co oznacza rezerwa płynowa wokół struktur ogona końskiego na tym poziomie znacznie zredukowana?

Interpretacja rezonansu kręgosłupa odcinek lędźwiowo-krzyżowy Niewielkie obniżenie wysokości przestrzeni mk na poziomach L3/L4, L4/L5 i L5/S1 spowodowane dehydratację krążków mk. Na poziomie L3/L4 wypuklina krążka mk z centralną pjm (2x13x9 mm) modelująca worek oponowy i obustronnie zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych Na poziomie L4/L5 wypuklina krążka mk z dość dużą, tylno-prawoboczną pjm (4,5x23x12 mm) uciskająca worek oponowy i obustronnie zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych. Rezerwa płynowa wokół struktur ogona końskiego na tym poziomie znacznie zredukowana. Na poziomie L5/S1 lekka lewoboczna pjm (9x4x8 mm), zwężająca otwór mk i modelująca lewy n.rdzeniowy L5 poza otworem. Poza tym zarysy kanału kręgowego gładkie, inne otwory mk bez cech istotnego zwężenia. Obraz końcowego, uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kręgowego niezmieniony.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja lekarza neurochirurga lub ortopedy i ustalenie dalszego
Postepowania