Co oznacza rozmaz odpowiedni do oceny, ale nie zawierający komórek endocerwikalnych?

Proszę o interpretację wyników cytologii System BETHESDA 2001 A. Rozmaz odpowiedni do oceny, ale nie zawiera komórek endocerwikalnych. B. Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złosliwego. C. Komórki nabłonka ectocervix dojrzewają częściowo. W rozmazie wykryto zamiany reaktywne związane z regeneracją nabłonków. D. Kontrola cytologiczna wg zaleceń lekarza prowadzącego. Obraz cytologiczny odpowiada gr. II wg Pap.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Taki wynik oznacza, że nie udało się pobrać komórek z kanału szyjki macicy. Te które udało się pobrać są zaś prawidłowe. W celu poprawnej interpretacji badania powinna Pani zgłosić się do lekarza prowadzącego, który zadecyduje kiedy powinna być wykonana ponowna cytologia.