Co oznacza seksoholizm u kobiet?

Co oznacza seksoholizm u kobiet? To coś zwiazanego z psychika?

Dzień dobry,

Seksoholizm (zarówno u kobiet jak i mężczyzn) jest uzależnieniem behawioralnym (podobnie jak uzależnienie od Internetu, komputera, zakupów czy pracy), który charakteryzuje się przede potrzebą podejmowania kontaktów seksualnych (zwykle przypadkowych), obsesyjnymi fantazjami seksualnymi, nadmiarową masturbacją. Osoby dotknięte seksoholizmem nie potrafią kontrolować swoich zachowań seksualnych, podobnie jak np. osoby cierpiące na zakupoholizm nie potrafią powstrzymać się od przymusu zakupów.
Określenie "uzależnienie behawioralne" wskazuje, że dotyczy ono zachowania, jest ono jednak związane bezpośrednio z psychiką. Mówiąc pokrótce, podejmowane ww. zachowania uruchamiają tzw. układ nagrody w psychice, co daje chwilowe uczucie euforii, spełnienia, ulgi - podobnie jak działają np. narkotyki w przypadku osób uzależnionych od nich.
Stan zaspokojenia jednak trwa krótko - zwykle tyle, ile trwa wykonywanie czynności. W jego miejsce pojawiają się uczucia smutku, poczucia winy, bezsensu życia, itp. W celu zniwelowania powyższych odczuć osoba uzależniona podejmuje kolejne zachowania, które znów na krótki moment wywołują stan euforyczny.
Seksoholizm, podobnie jak inne uzależnienia leczy się poprzez terapię seksuologiczną.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl