Co oznacza silny ból gardła?

Około dwa tygodnie temu, pojawił się u mnie suchy kaszel i lekki bol gardla. Lekarz laryngolog zlecił antybiotyk klarytromycyna 2x500 przez 7 dni. Kaszel ustąpił ale pozostał bol w gardle. Gardło nie boli przy przelykaniu, lekki bol pojawia się podczas odkrzuszania czy pojedynczego "kaszlniecia" czasami jest to ból jakby pochodzący od zęba mądrości. Lekarz dentysta powiedział, że wszytsko jest ok. Boli mnie kregolup w odcinku szyjny nasilenie bólu umiarkowane ale jest długotrwałe. Dodatkowo mam astmę i alergi, która teraz jest bardzo intensywna pojawiają sie: pieczenie gardla, katar, większa duszność. Co może być przyczyną opisanego bólu "gardla" czy może mieć, związek z kręgosłupem?

Lek. Paweł Szadkowski

Ból gardła może wynikać z infekcji górnych dróg oddechowych, może mieć również związek z nasiloną alergią, albo jeśli utrzymuje się stale (i wykazuje pewne cechy kliniczne) wynika z innych przewlekłych stanów np. choroby refluksowej przełyku. Raczej wątpliwe żeby miał coś wspólnego ze zmianami w kręgosłupie szyjnym.