Co oznacza śluz w stolcu?

Witam, mam 24 lata, mężczyzna i od dość długiego czasu borykam sie z problemem... Na początku bałem się, że mam raka jelita/odbytu, mam śluz w kale, bez krwi, często coś w stylu "zatoru?" w jelicie, który powoduje, że gazy oddaje mi sięciężej, chyba że jestem bardziej pochylony ku lewej stronie kiedy siedze lub leżę. Stolec czasem zdarzy sie cienki ale nie wyglada jak "ołówek" z 1cm średnicy może, jednak i to występuje rzadko. Zazwyczaj wypróżniam się w pozycji na kucka (nie potrafiłbym chyba już inaczej). I tak okolo półtora roku już. Jakiś miesiąc temu doszła nowa niepokojąca dolegliwość, mianowicie, nie czuje kiedy chce mi się siku, nie wiem czy to może mieć powiązanie, ale myśle, że tak gdyż te organy są dość blisko siebie. Po prostu czuje, że pęcherz jest pełny, ale nie czuje tej takiej potrzeby oddania moczu... istnieje ale minimalna, czuje jakbym mógł ten mocz trzymać w nieskończoność, dodam, że nie mam dużo ruchu, praktycznie wcale, nie jem super zdrowo i moja główna pozycja siedząca jest z podkurczonymi nogami (czy ona też może sie przyczynić do tego?) Bardzo proszę o odpowiedź, w poniedziałek idę do gastroenterologa bo nie da mi to spokoju psychicznego, myślę, że jeżeli krew nie pojawiła się do tego czasu to może nie będzie rak... miałem jakoś półtora roku temu robione badania krwi, USG i test na krew utajoną które nic nie wykazały... Proszę o odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Rak jelita grubego jest chorobą, która występuje u osób w starszym wieku. Jeżeli dotyczy ludzi młodych, to zazwyczaj jest związany z zespołami genetycznymi jak rodzinna polipowatość jelita grubego. Nie ma jakiś charakterystycznych objawów, dlatego po 50 roku życia zaleca się wykonanie przesiewowej kolonoskopii, aby wykryć chorobę w jak najniższym stadium. Objawy, które mogą towarzyszyć tej chorobie to nagła utrata masy ciała, krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień. U Pana dolegliwości mają inny charakter, ale warto poradzić się specjalisty.