Co oznacza stan zapalny po kanałowym leczeniu?

Wtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem. ok 16 l temu miałem leczoną górną szóstkę kanałowo było ok do dziś. od paru dni ząb bolał mocnej. Zrobiono mi rtg wyszedł stan zapalny , wyczyszczono mi kanały i włozono opatrunek no i zapisano antybiotyk. po 24 h jest lepiej ból ustaje. Kolejnym etapem ma byc leczenie pod mikroskopem. Nie stać mnie na to ! :( koszt ok 1000zł. co mozna jeszcze zrobić po za usunięciem zęba . ja mam dopiero 27 lat i nie chce być szczerbatym. na implant tez mnie nie stać

Dzień dobry,
niestety nie ma innych możliwości leczenia. Nasze zęby mają kilka kanałów. Dawnymi metodami czyściło się je niedokładnie poniewaź instrumenty nie były tak dobre jak teraz. Często nie wszystkie kanały były wypełnione. Nie przez nieuwagę, tylko dlatego, że lekarz bez mikroskopu nie był w stanie zauważyć tych najmniejszych kanałów. W takich niedoleczonych miejscach zostawały bakterie, będące nawet po wielu latach przyczyną stanu zapalnego. Tak też stało się z Pana zębem. Dlatego jedynymi możliwościami leczenia jest ponowne leczenie kanałowe, które właśnie mniej więcej tyle kosztuje. Albo pozostaje Panu ekstrakcja zęba.