Co oznacza suchość w gardle i ból krtani u osoby z depresją?

Witam. Od 5 miesięcy moja mama boryka się z niezidentyfikowaną chorobą gardła. Jej symptomy to: suchość w ustach, ból w krtani, silny ból gardła (w różnych nasileniach, także w nocy), zmiany śluzowe tylnej ściany gardła, biały nalot na języku trudny do usunięcia, utrata wagi,mocno przekrwione gardło, śluz białawy (dość gęsty), pieczenie języka i częste duszności oraz bóle głowy. Wszystkie badania morfologiczne, CRP w normie. Miała już badania tarczycy z biopsją, gastroskopię, fiberoskopię, tomograf noso-gardła, wymaz z gardła i języka. Na podstawie wszystkich tych badań laryngolog (NFZ) nie zdiagnozował choroby oraz nie zlecił badania tomograficznego gardła. Inny lekarz laryngolog stwierdził , którego regeneracja będzie trwała około roku. Mama była już u 3 laryngologów i albo stwierdzano refluks krtaniowo-gardłowy albo brak jakichkolwiek objaw by stwierdzić chorobę, łykała już masę leków na refluks (dexilant, zulbex, polprazol, venter, metronidazol, bio marine), inchalacje (mucosolwan, propolis, mgiełka zabłocka). Lekarze z braku diagnozy zaczęli stwierdzać dystonię neurowegetatywną. Mama ma już depresję i nie może wytrzymać z bólu, przez co ma już napady płaczu i twierdzi że nie ma już dla niej ratunku i niedługo umrze. Proszę bardzo o pomoc ja już nie wiem co mam robić jestem równie bezradny co moja mama.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję za napisanie do Nas.

Rozumiem, że stan fizyczny i psychiczny, w jakim znajduje się Pana Mama, może
budzić niepokój i prowadzić do poczucia bezradności, to bardzo dobrze, że szuka Pan pomocy dla Mamy, bo jest ona Mamie bardzo potrzebna.

Zacznę od tego, że skoro zostało wyeliminowane podłoże przyczynowe laryngologiczne, to opisane przez Pana symptomy mogą wskazywać na przyczynę objawową natury psychicznej.
Bazując na Pana opisie, zostało zaaplikowanych zbyt dużo medykamentów i mogło dojść do interakcji wzajemnie wykluczających się w działaniu leków.

Podsumowując, moja wstępna diagnoza jest taka, że dla Pana Mamy wskazana
byłaby praca terapeutyczna z psychologiem (prawdopodobnym jest, że przyczyna symptomatyczna jest pochodzenia psychicznego), do czego mocno Pana Mamę zachęcam.

Życzę Panu i Mamie dobrostanu psychicznego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

To bardzo dobrze, że chce Pan zaopiekować się mamą. Jestem przekonany, że można jej pomóc, a śmierć raczej nie jest tutaj bezpośrednim zagrożeniem.
Suchość w ustach, ból gardła, pieczenie języka, a także ból towarzyszący przełykaniu są typowymi objawami refluksu krtaniowo-gardłowego. Prawdopodobnie to właśnie te objawy są odpowiedzialne za utratę masy ciała- trudno jest przyjmować pokarm w ilościach potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu i utrzymania stałej masy ciała, gdy części ciała bezpośrednio odpowiedzialne za przyjmowanie pokarmu są obolałe, a zaniżony poziom śliny w ustach dodatkowo utrudnia jedzenie. Jeśli masa ciała Pana mamy stanie się zagrożeniem dla życia możliwe jest zastosowanie odżywiania poprzez kroplówkę, lub sondę.
Czy Pańska mama leczy się na depresję? Jeśli tak, czy psychiatra prowadzący wie o trudnościach, przez które przechodzi matka? Depresja jest ciężką chorobą i bezwzględnie wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem psychiatry. Także psychoterapia jest pomocna w zwalczaniu depresji.
Biorąc po uwagę, że Pańska matka przeszła już praktycznie kompletną diagnostykę medyczną, prawdopodobnie podłoże trudności, z którymi się zmaga leży w jej psychice. Zachęcam do tego, aby nakłonił Pan mamę do skorzystania z pomocy lekarza psychiatry, a także do podjęcia psychoterapii. W toku psychoterapii uda się odkryć przyczynę problemu, zrozumieć co wywołało tak złe samopoczucie, oraz powrócić do lepszego stanu zdrowia. Psychiatra będzie mógł dodatkowo wspomóc mamę farmakoterapią.