Co oznacza taki opis badania rezonansem magnetycznym kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego?

Witam! Mam 35 lat i od kilku lat męczę się z bólem w okolicy kości guzicznej. Największy ból odczuwam podczas zmiany pozycji jak siedzę i w czasie wstawania z pozycji siedzącej. Czasami z bólu nie mogę złapać powietrza. Lekarz ortopeda bez badań stwierdził nerwiaka kości guzicznej bo objawy na to wskazują. Ostrzyknięto mi kilkukrotnie kręgosłup, jednak to nic nie pomaga. Dostałam skierowanie do neurologa, który stwierdził, że on nie jest od takich schorzeń, jednak dał mi skierowanie na RM. Wykonałam go i oto jaki otrzymałam opis: "Wykonano badanie MR kręgosłupa lędźwiowego, kości krzyżowej i guzicznej w obrazach T1 i T2 zależnych w przekrojach strzałkowych i poprzecznych przed i po podaniu środka kontrastowego. Obniżona przestrzeń międzykręgowa L4/L5. Dyskretne uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L2/L3 z dyskretnym jedynie modelowaniem worka. Uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L3/L4 z modelowaniem worka oponowego i z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Większe zmiany z niewielką tylną pjm widoczne są na poziomie L4/L5. Niewielka tylna wypuklina tarczy m-k na poziomie L5/S1 bez modelowania worka oponowego. Poza tym zarysy kanału kręgowego oraz jego zawartość są w badanym odcinku kręgosłupa prawidłowe. Niewielkie jednorodności sygnału kręgów krzyżowych wynikają z niejednorodnego stłuszczenia szpiku trzonów. W badaniu nie uwidoczniono patologii w zakresie kości guzicznej i jej otoczenia." Bardzo proszę o wyjaśnienie co ten opis oznacza, bo ja nic z tego nie rozumiem. Na dodatek nie wiem do jakiego lekarza z tym iść żeby znowu się nie dowiedzieć, że przyszłam nie do tego specjalisty co trzeba. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opis badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie jest prawidłowy. Badanie ukazało liczne uwypuklenia tarczy międzykręgowej z modelowaniem kanału kręgowego w niektórych jego częściach i zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Opisywane zmiany mają charakter zwyrodnieniowy i najczęściej objawiają się dolegliwościami bólowymi, drętwieniami oraz zaburzeniami czucia. Spowodowane są wpukleniem krążków międzykręgowych do światła kanału kręgowego powodując ucisk struktur tam przebiegających.

Uzyskany wynik jednoznacznie potwierdził, że lekarzem, który powinien dalej Panią leczyć jest neurolog. W obecnej sytuacji powinna Pani zgłosić się do poradni neurologicznej, koniecznie z powyższym opisem. Jeżeli dostała Pani kliszę lub płytę, warto zabrać ją ze sobą. Do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia konieczne jest dokładne przeanalizowanie badania obrazowego i porównania z występującymi u Pani dolegliwościami.

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie

Co prawda rezonans wykazuje zmiany o charakterze dyskopatii, jednak zmiany te są powszechne i w reguły nie leczy się rezonansu tylko pacjenta. Tego typu zmiany jakie ma Pani nie powinny dawać większych dolegliwości w ok. krzyżowej czy guzicznej. Jeśli dolegliwości dotyczą tylko kości guzicznej (czyli tzw. coccygodynia) to leczenie przez neurologa raczej nie da trwałej poprawy. Proponuję w czasie najbliższej konsultacji ginekologicznej poprosić o badanie ruchomości kości guzicznej i stwierdzenie jakie jest jej ułożenie. Znaczną poprawę mogą przynieść leczenie przez doświadczonego fizjoterapeutę, w ostateczności można zgłosić się do Poradni Leczenie Bólu celem blokady odpowiedniego nerwu.