Co oznacza taki wynik próby ortostatycznej?

Witam, mam 21 lat, studiuję na wymagającym kierunku, w związku z tym mam dużo stresu w życiu codziennym. Ostatnio wykonywałam próbę ortostatyczną, stresowałam się samymi zajęciami do tego stopnia, że po leżeniu na kozetce po 15min moje ciśnienie wynosiło 140/100, tętno 100. Po wstaniu moje ciśnienie wynosiło 160/120, a tętno 130. Nie piłam tego dnia kawy. Czy jest to powód do zmartwień? Może należy wykonać dodatkowe badania? W domu ciśnienie mam optymalne 120/75. Pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Być może ma Pani tzw nadciśnienie białego fartucha, wywołane stresem spowodowanym badaniem. Wynik próby raczej nie budzi niepokoju, sugeruję jeszcze skontrolować morfologię i tsh.
Pozdrawiam