Co oznacza taki wynik usg tarczycy?

Tarczyca. Witam, robiłam usg tarczycy i jest nieco powiększona. Zrobione tez mam wyniki krwi TSH 2,95; FT4 14,6; anty-TPO (MAK) 13; anty-TG (TAK) 453. Czy podwyższony wynik antyTG oznacza chorobę czy muszę robić okresowo badania i pilnować? Proszę o odpowiedź. Zaczynam się martwić. Dodam że jestem osobą przy "kosci"

Dzień dobry,

Na podstawie podwyższonego miana antyTG można postawić rozpoznanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, dlatego warto, aby okresowo sprawdzała Pani hormony i "trzymała rękę na pulsie". Jeśli trudno Pani schudnąć, proponuję sprawdzenie, czy nie ma Pani insulinooporności - wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem glukozy i insuliny w próbkach 0', 1h, 2h. Jeśli obecnie planuje Pani ciążę, to wg aktualnych wytycznych powinna Pani mieć już teraz włączone hormony tarczycy, ponieważ zaleca się, aby kobiety planujące ciążę miały TSH < 2,5 (optymalnie 1-1,5).

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog