Co oznacza takie ciśnienie śródgałkowe?

Witam , mam 27 lat , pół roku temu miałem mieżonę cisnienie śródgałkowe , wyniosło one w oku lewym 18 mmHg a w oku prawym 23 , dziś miałem ponowny pomiar który wyniósł w oku lewym 20 i w oku prawym też 20 mmHg , mam pytanie czy jest to sytuacja niepokojąca , wymagająca dalszej diagnostyki lub leczenia prosze o odpowiedz .

Dzień dobry,
Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe jest konieczne do funkcjonowania oka. W oku napięcie zapewnia produkowana ciecz wodnista. Jej nieprzerwane wytwarzanie i ciągły odpływ są konieczne do odżywiania optycznych elementów oka. Prawidłową ciśnienie w oku jest gdy ciecz wodnista jest produkowana z taką samą prędkością, z jaką odpływa. Jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg. Poziom ciśnienia w oczach chorych powinny być niższy niż w oczach bez zdiagnozowanych odchyleń od normy (niedokrwienie siatkówki i nerwu wzrokowego w miażdżycy, zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi lub źle leczone nadciśnienie ogólne, udar mózgu, zawał serca lub anemia). U takich osób nawet mieszczące się w granicach statystycznej normy ciśnienie wewnątrzgałkowe może być „za wysokie” i wywoływać tzw. jaskra normalnego ciśnienia.
Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego to zaburzenie równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej i nasuwa podejrzenie jaskry. Rozpoznanie jaskry opiera się na rozszerzonym zakresie badań, do których zalicza się: ocena tarczy nerwu wzrokowego podczas badania dna oka, badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych, badanie pola widzenia programem komputerowym dostosowanym do badań jaskry, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego - najlepiej tonometrem Goldmanna, gonioskopowe badanie kąta przesączania, badanie obrazowe przedniego odcinka oka za pomocą tomografii optycznej. Wiarygodną metodą pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego jest badanie tonometryczne (np. aparatem Goldmanna). Często stosowana tonometria bezkontaktowa typu air – puff, w której siła podmuchu powietrza może zaskoczyć i przestraszyć pacjenta nie jest do końca wiarygodna. Badanie typu air – puff jest tylko metodą orientacyjna i jeśli jej wynik jest w granicach normy a w podstawowym badaniu okulistycznym nie ma innych niepokojących odchyleń to nie ma wskazań do dalszej diagnostyki. Natomiast jeśli wynik w badaniu typu air – puff jest zawyżony a w podstawowym badaniu okulistycznym są nieprawidłowości należy rozszerzyć diagnostykę o wyżej wymienione badania.
Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny