Co oznacza tarcza części pochwowej szyjki macicy z cechami zapalenia o dużym nasileniu?

Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego: Tarcza części pochwowej szyjki macicy z cechami zapalenia o dużym nasileniu, częściowo pokryta normotypowym nabłonkiem paraepidermalnym, a częściowo nabłonkiem z cechami HSIL/CIN2.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Oznacza to, że na tarczy szyjki macicy występują zmiany zapalne oraz zmiany w strukturze nabłonka, które są zmianami przednowotworowymi (czyli z czasem mogą przekształcić się w nowotwór ale na chwilę obecną nie są jeszcze chorobą nowotworową). Oczywiście taki wynik należy oceniać w kontekście stanu klinicznego pacjenta oraz odnieść do poprzednich wyników badań, dlatego wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego jest niezbędna.