Co oznacza ten wynik badania echo serca?

jestem po badaniu echo serca wynik RV prawe serce mam 26 mm a normy są od 8-26mm co sie stanie jak przekrocze ta norme gdyż już jest na granicy?co bedzie jak bedzie np 28mm.jakie badanie jeszcze wykonać?jakie są skutki przerostu?ile to jest już dużo kiedy sie martwić,czy teraz jak jest na granicy?jak zapobiegać ?co dalej?przypominam że lecze sie na nadcisnienie ale jest w normie,biegam raz dziennie po pół godziny nie pale nie pije

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Przerost prawego serca raczej jest związany z problemem w krążeniu płucnym. Dopóki pomiary są w granicach normy i nie ma Pan objawów np. duszności nie ma się czym za bardzo martwić. Dodam również, że wyniki takich pomiarów są dosyć subiektywne i zależą od techniki i doświadczenia osoby wykonującej badanie. Na pewno powinien Pan pozostać pod opieką kardiologa, który pokieruje Pana leczeniem. Warto poszukać przyczyn nadciśnienia w tak młodym wieku.