Co oznacza ten wynik badania histopatologicznego?

Witam, moja mama przeszła operację wycięcie piersi wraz z węzłami chłonnymi. Oto jej wynik: Ca mammae dex, st post tumorectomiam. Opis: sutek prawy 16x10x5 cm z tk. tł. pachy. Na przekroju szczelinowata loża po usuniętym guzie, margines od powięzi 0,5 cm, 1 w 357. Loża 1 w 358, miąższ skąpy z ogniskami resorbcji po 1 w KZG 359, KZD 360, KWG 361, KWD 362. Brodawka bz 363, szczyt pachy oznaczony 5w /bez widocznych węzłów/364. Tkanka tluszczowa pachy 3 w/6 węzłów/365/3. Rozpoznanie histopatologiczne: fibrosis, haemorrhagia, resorbitio cum, nflammatione mammae loco post tumorectomiam.fibrosis et atrophia mammae. mamilla. tela adiposa et vasa apicis axillae sine lymphonod dos.nodi lymphatici axillae 0-6. Chciałam zapytać, co oznacza wynik i jakie leczenie będzie musiała podjąć mama? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Szkoda, że nie napisała Pani rozpoznania histopatologicznego wcześniej usuniętego guza, czyli właściwego nowotworu. Dobrą wiadomością jest to, że w pozostałym miąższu piersi nie ma zmian o charakterze nowotworowym oraz nie ma przerzutów w węzłach chłonnych.

Decyzję o włączeniu chemioterapii pooperacyjnej podejmuje się na podstawie kilku czynników. U pacjentek z grupy niskiego ryzyka można odstąpić od dalszego leczenia - ale muszą być spełnione wszystkie następujące kryteria:
- brak przerzutów do węzłów chłonnych pachy,
- stopień złośliwości G 1-2,
- średnica guza poniżej 2 cm,
- obecność receptorów hormonalnych w tkance guza,
- wiek powyżej 35 lat.

Decyzję o dalszym leczeniu wonec Mamy podejmie zatem prowadzący ją onkolog.

Pozdrawiam serdecznie