Co oznacza ten wynik - podniesione RF?

Witam, Wczoraj odebrałem wyniki badań krwi oto one: WBC 6,4 K/μL (4,0 — 11,0) w NEUT% 44,8 % (38,0 — 70,0) w LYM% 41,2 % (21,0 — 50,0) w MONO% 9,4 % (3,0 — 11,0) w EOS% 2,4 % (0,0 — 7,0) w BASO% 0,5 % (0,0 — 2,0) w LUC% 1,8 % (0,0 — 4,0) RBC 5,34 M/μL (4,3 — 5,7) HGB 15,8 g/dL (13,7 — 16,7) HCT 45,4 % (40,0 — 50,0) MCV 85,1 fL (80,0 — 100,0) MCH 29,5 pg (27,0 — 34,0) CH 29,8 pg (28,0 — 36,0) MCHC 34,7 g/dL (32,0 — 36,0) RDW 11,9 % (11,0 — 15,0) HDW 2,4 g/dL (2,2 — 3,2) PLT 248,0 K/μL (150,0 — 400,0) MPV 9,3 fL (7,0 — 10,6) PCT 0,23 % (0,12 — 0,36) PDW 54,1 % (47,7 — 59,3) %MICRO 0,6 % %HYPO 0,1 % %MICRO / %HYPO 5,2 % Gran. obojetn. o jadrze pałeczkowatym 1 % (1 — 2) Gran. obojetn. o jadrze podzielonym 38 % (45 — 75) Granulocyty kwasochłonne 5 % (0 — 5) Limfocyty ­ 47 % (20 — 45) Monocyty 9 % (3 — 9) OB 2 mm/h (< 8) Białko CRP 0,11 mg/dl (< 1,0) Kwas moczowy 4,5 mg/dl (3,5 — 7,2) Czynnik reumatoidalny (RF) - ilosc ­ 33 IU/ml (<14 IU/ml) * Przy RF jest gwiazda a pod spodem napisane - "uwaga, zmiana zakresu referencyjnego dla RF". Morfologia zatem w normach, z wyjątkiem limfocytów i granulocytów o jądrze podzielonym, ale chyba takie niewielkie odchyły nie mają znaczenia? Niepokoi mnie najbardziej ten czynnik RF? Czy taki wynik jest w normie? Nie wiem co oznacza to dopisane z gwiazdką. Wyczytałem, że jest podniesiony w zespole Sjogrena i toczniu. Nie przejąłbym się tym, ale od jakiegoś roku cierpię na zapalenie błony śluzowej żołądka (od marca po lekach nie było objawów), od 3 miesięcy boli mnie gardła prawie codziennie (alergolog twierdzi, że za mało piję i wysycha, laryngolog z kolei twierdzi, że to wina żołądka - refluksu), a wyniki robione były bo jednego wieczora miałem zaczerwienienie i ból w stopie. Lekarz podejrzewał dnę moczanową (ból przeszedł następnego dnia). Wczoraj dojrzałem czerwoną plamkę obok nosa, wtedy już w ogóle zaczęło walić mi serducho. Zatem pytania - 1. czy to może być zespół Sjogrena lub toczeń? 2. Co w ogóle może oznaczać podniesiony ten czynnik? 3. Czy może być podniesiony ze względu na odczulanie. Jestem alergikiem i raz w miesiącu lub co 2 tygodnie szczepię się a***. Jakby nie było w jakiś sposób jest to ingerencja w układ odpornościowy i jego stymulacja. Tak w ogóle mam 29 lat i jestem mężczyzną. Dziękuję za odpowiedź. Mój lekarz wyjechał na 2 tyg, do tego czasu serce mi nie wytrzyma ze stresu, więc pytam.

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
1. Do rozpoznania zespołu Sjogrena oraz tocznia potrzebne jest spełnienie wielu czynników (nie opieramy się tylko na RF), z ogólnego przedstawionego przez Pana wywiadu brak jest podstaw by rozpatrywać te jednostki chorobowe
2. Czynnik nieznacznie podwyższony występuje również u osób zdrowych (u ok 4%), interpretuje się go w odniesieniu do zgłaszanych objawów. Wynik ten jest dodatni nie tylko w reumatoidalnym zapaleniu stawów, kile, niektórych chorobach wirusowych (u Pana podniesiony jest nieznacznie poziom limfocytów, co mogłoby świadczyć o przebyciu inf wirusowej np), gruźlicy, zapaleniu wsierdzia
3.nie widzę zależności.

Pozdrawiam